środa, 30 stycznia 2013

Zapiekane cebule

Czegoś takiego jeszcze nie jadłam, ba, nawet nigdy nie widziałam. Gdy tylko zobaczyłam ten pomysł w mojej najnowszej zdobyczy kulinarnej, od razu zabrałam się do gotowania. A książka z której pochodzi to danie to "Smak łowi Makłowicz. Przez cztery pory roku", kupiona w supermarkecie. Jak dla mnie zakup udany, ładnie wydana, rozsądnie uporządkowana treść, łatwe przepisy do których produkty są dostępne wszędzie... Nic dodać, nic ująć, tylko gotować! Przepis oczywiście zmodyfikowałam... Dziś na przystawkę

Zapiekane cebule

składniki
* mięso mielone z indyka, około 200 g
* pomidor, obrany ze skóry, pozbawiony gniazd nasiennych i pokrojony w drobną kostkę
* 6 średnich cebul
* ząbek czosnku
* 2-3 łyżki oliwy z oliwek
* pół szklanki bulionu
* przyprawy (sól, pieprz świeżo mielony, zioła prowansalskie, bazylia)
* odrobina parmezanu


Przygotowałam sobie na początek cebule. Ścięłam wierzch, obrałam ze skóry i gotowałam w osolonej wodzie na małym ogniu około 20 - 30 minut. Następnie odsączyłam i... zaczęła się zabawa z ich wydrążaniem. To wcale nie takie proste... Ale udało się i tak otrzymałam kilka cebulowych koszyczków.
W tym czasie przygotowałam mięso. Na rozgrzaną patelnię wlałam oliwę, dorzuciłam drobno posiekany czosnek, a po chwili mięso. Chwile je przesmażyłam i dodałam pomidora. Dosypałam sól i pieprz, wymieszałam i na małym ogniu smażyłam do zredukowania soku z pomidora. Doprawiłam ziołami prowansalskimi i bazylią. Takim mięsem nadziewałam cebule, które ułożyłam w naczyniu żaroodpornym i zalałam rosołem. Delikatnie oprószyłam startym parmezanem. Piekłam około godziny, co jakiś czas podlewając sosem.

wtorek, 29 stycznia 2013

Po prostu Pizza


Pierwsza pizza na blogu. Wybór padł na moje ulubione dodatki. Nie podaję ich ilości, gdyż pizza ma to do siebie, że jedni wolą ich mniej, inni więcej... Ja tak jak mi wypadnie... Zapraszam na

Pizzę z sałatką szwedzką, kabanosem i pieczarką

składniki
ciasto:
* 1 jajko
* szklanka czubata mąki
* sól
* pół łyżeczki bazylii
* pół łyżeczki drożdży instant
* pół szklanki wody





dodatki: ser żółty, kabanos pokrojony w cienkie plasterki, 2 pieczarki pokrojone na plastry, ogórki z sałatki greckiej (gotowa ze sklepu), ketchup,  zioła (suszone bazylia, oregano, sól, pieprz)

Ciasto z podanych składników zagniotłam i odstawiłam w ciepłe miejsce na jakieś pół godziny. Rozwałkowałam je cienko, posmarowałam łyżką ketchupu, rozłożyłam równomiernie dodatki, posypałam ziołami i startym na grubych oczkach tarki ser. Piekłam około 25 minut.

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Babeczki z powidłami i gorzką czekoladą


Jakiś czas temu piekłam babeczki z powidłami. Smakowały mi i znajomym. Postanowiłam zrobić je jeszcze raz z dodatkiem czekolady. Proponuję więc

babeczki z powidłami śliwkowymi i gorzką czekoladą

składniki
* 3 jaja
* 3/4 szklanki cukru
* półtorej szklanki mąki
* 3 łyżki powideł śliwkowych
* półtorej łyżeczki proszku do pieczenia
*4 łyżki ciepłej wody, ew. mleka
* szczypta soli
* pół gorzkiej czekolady drobno posiekanej

I wykonanie jak poprzednio zaczęłam od oddzielenia żółtek od białek. Białka ze szczyptą soli ubiłam na sztywną pianę. Żółtka utarłam z cukrem na puszystą masę. Dodałam powidła, wymieszałam. Mąkę wymieszałam z proszkiem do pieczenia i dodałam do masy. Dosypałam czekoladę. dodałam pianę z białek i delikatnie wymieszałam.  Masę wyłożyłam do silikonowych foremek do 3/4 wysokości. Piekłam około 25 minut. Po upieczeniu ostudziłam i udekorowałam cukrem pudrem. 

sobota, 26 stycznia 2013

Guacamole

Zaprosiłam gości. Upiekłam ciasto. Zrobiłam obiad. Przydałyby się jeszcze przekąski. Tutaj poszłam na łatwiznę. Kupiłam nachosy, paluszki... Do nich postanowiłam samodzielnie przyrządzić dip 

Guacamole

składniki
* 2 dojrzałe awokado
* pół szalotki drobniutko posiekanej
* pomidor obrany ze skóry i pozbawiony gniazd nasiennych, posiekany drobno
* łyżka świeżej kolendry posiekanej drobno
* sól
* pieprz


Awokado wydrążyłam z miąższu, zmiksowałam na papkę. Dodałam resztę składników i delikatnie lecz dokładnie wymieszałam. Gotowe!

czwartek, 24 stycznia 2013

Serowe roladki z łososiem



Przekąska dla wielbicieli łososia i sera żółtego.  
Dla mnie :) 

Serowe roladki z łososiem

składniki
* około 30 g łososia wędzonego posiekanego dość drobno
* łyżka serka naturalnego  homogenizowanego
* sól
* pieprz
* pół łyżeczki koperku świeżego posiekanego
* kilka plastrów sera żółtego

Składniki wymieszałam w miseczce i odstawiłam na chwilę do przegryzienia. Masę smarowałam na plastrach sera żółtego i zawijałam roladki. Kroiłam na małe kąski i spinałam wykałaczką. 

wtorek, 22 stycznia 2013

Marchewka z orzechami


Tak normalnie rzadko korzystam z przepisów zamieszczanych w internecie. Gdy zobaczyłam ten przepis, nie mogłam się powstrzymać. Od razu wypróbowałam.Z małymi zmianami, ale zapraszam na

Ciasto marchewkowe z orzechami 

składniki (ciasto)
* szklanka mąki pszennej
* szklanka marchewki startej na drobnych oczkach
* 3/4 szklanki orzechów włoskich drobno posiekanych
* pół szklanki oleju
* 3 jajka
* łyżka cynamonu
* pół łyżeczki soli
* po łyżeczce sody oczyszczonej i proszku do pieczenia
* pół szklanki cukru
* skórka starta z 1 cytryny

Składniki (krem)
* mascarpone 250 g
* 4 łyżki cukru pudru
* sok z połowy cytryny

Wszystko porządnie wymieszane na jednolitą masę.

Ciasto
W misce wymieszałam mąkę, cukier, cynamon, sól, sodę i proszek do pieczenia. W drugiej misce roztrzepałam jajka i dolałam olej. Mokre składniki połączyłam z suchymi, wymieszałam. Do masy dodałam marchewkę i orzechy, wymieszałam. Masę wylałam na kwadratową tortownicę 25cm, wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia. Piekłam około 40 minut.


Ciasto po przestudzeniu pokroiłam na mniejsze kawałki i udekorowałam kremem. Pychota!


niedziela, 20 stycznia 2013

Buraczana przyjemność


Buraki tu i tam! Mogłabym je jeść nieustannie. Zwykłe zasmażane, zwykłe gotowane i starte na tarce... Tym razem ciekawa wersja buraczków Tomka, zainspirowała mnie do przygotowania swojej własnej. Tak też powstał przepis na

Buraczki z mozzarellą, szynką parmeńską i kaparami

składniki
* średni burak ugotowany i obrany ze skórki
* mozzarella odsączona z zalewy
* kilka kaparów
* kilka plastrów szynki parmeńskiej posiekanych w drobną kostkę
* skórka z cytryny drobno starta
* sól
* pieprz grubo mielony
* oliwa z oliwek

 Buraka pokroiłam na plastry około 0,5 cm. Na plastrach rozłożyłam szynkę, którą przykryłam rozrywaną w palcach mozzarellą. Całość lekko posoliłam, posypałam pieprzem świeżo mielonym i startą skórką z cytryny. Skropiłam oliwą z oliwek. Na wierzchu ułożyłam kapary. Cudowna przystawka!

sobota, 19 stycznia 2013

Jajka z łososiem



Dziś wreszcie mam czas. 
I rano i do samego wieczora.
I nic nie zamierzam robić. Nadmiar obowiązków ostatnio pozbawił mnie czasu na wszystkie przyjemności. 
No może poza jedną, czytaniem 3 tomu "Gry o tron" w autobusie. 

Na śniadanie tymczasem




jajecznica z 2 jaj z łososiem, grzanką i groszkiem

składniki (dla 1 osoby)
* kromka chleba razowego
* 2 jajka
* 50 gram łososia wędzonego
* łyżka groszku konserwowego
* pół łyżeczki drobno posiekanego koperku
* łyżeczka oliwy z oliwek
* sól, pieprz, szczypta curry

Wstałam rano i miałam ochotę na ciepłe śniadanie. Szybki rzut oka na zawartość lodówki i już wiem co chcę jeść. 

Na patelni rozgrzałam oliwę i podsmażyłam na niej chleb pokrojony w kostkę, około 1cm. Dołożyłam łososia i na małym ogniu chwilę smażyłam. Przyprawiłam solą, pieprzem, curry i koperkiem, dodałam groszek i wymieszałam. Na całość rozbiłam 2 jaja i smażyłam do ich ścięcia się często mieszając. Zjedzone ze smakiem :)

czwartek, 10 stycznia 2013

Ciastka z powidłami


Półki przepełnione mam książkami o tematyce kulinarnej. Przeglądam je co jakiś czas w poszukiwaniu tzw. inspiracji. Tak zwanej inspiracji, bo u mnie to raczej pretekst, krótka wzmianka, zdjęcie i już wiem co chcę piec i gotować, a dokładniej muszę! Tak było w przypadku tych babeczek, przepis pochodzi z magazynu "Sól i Pieprz", ale oczywiście nie byłabym sobą gdybym czegoś nie zmieniła. Zapraszam na...

Babeczki z powidłami śliwkowymi

składniki:
* 3 jaja
* 3/4 szklanki cukru
* półtorej szklanki mąki
* 3 łyżki powideł śliwkowych
* półtorej łyżeczki proszku do pieczenia
* 4 łyżki ciepłej wody, ew. mleka
* szczypta soli

Do dekoracji:
* pół czekolady mlecznej
* łyżka powideł śliwkowych




Zaczęłam od oddzielenia żółtek od białek. Białka ze szczyptą soli ubiłam na sztywną pianę. Żółtka utarłam z cukrem na puszystą masę. Dodałam powidła, wymieszałam. Mąkę wymieszałam z proszkiem do pieczenia i dodałam do masy. Całość wymieszałam delikatnie z wcześniej przygotowaną piana z białek. Masę wyłożyłam do silikonowych foremek do 3/4 wysokości. Piekłam około 25 minut. Po wyjęciu z piekarnika wystudziłam i udekorowałam czekoladą rozpuszczoną w wodnej kąpieli z dodatkiem łyżki powideł. Wyszły przyjemne babeczki. Do kawy na śniadanie idealne!

środa, 9 stycznia 2013

Burger z kurczakiem


Za oknem jeszcze ciemno. Gdy wrócę już będzie ciemno. Z utęsknieniem czekam na wiosnę. Tymczasem obiad w wersji fast food, tylko z domowej kuchni :)

Burger z kurczakiem i dżemem pomidorowym

składniki na kotlet
* pierś z kurczaka
* jajko
* bułka tarta
* parmezan
* sól i pieprz 
* oliwa z oliwek
* bułka z sezamem
* kilka listków sałaty 
* dżem pomidorowy
* plasterek sera topionego lub żółtego ulubionego

Mięso przekroiłam wzdłuż na pół, przykryłam folią i lekko rozbiłam. Doprawiłam do smaku solą i pieprzem. Jajko roztrzepałam. Do miski wsypałam bułkę tartą którą wymieszałam z parmezanem w ilości 1:1. Kurczaka moczyłam w jajku, następnie w panierce i na rozgrzanej patelni smażyłam na oliwie z oliwek na złoto. Bułkę podpiekłam lekko na patelni. Położyłam na niej ser topiony, na ser sałatę, na sałatę odrobinę dżemu, na dżem kurczaka, na kurczaka znów odrobina dżemu i przykryłam bułką. Fajny, smaczny i zdrowy obiad :) Polecam! Poniżej wkleiłam przepis na dżem pomidorowy na ostro, który już pojawił się kiedyś na blogu.

składniki na dżem pomidorowy

* 6 dużych pomidorów obranych ze skórki i pozbawionych gniazd nasiennych, pokrojonych w kostkę * półtorej łyżki cukru * łyżka świeżego imbiru startego na tarce * 2 łyżki octu winnego pomidorowego * 10 listków bazylii posiekanych drobno  * łyżka ostrego sosu chili * szczypta soli
Do garnuszka wrzuciłam pomidory, ocet, imbir i cukier, wymieszałam i gotowałam na małym ogniu około 45 minut. Gotować się powinno do momentu zredukowania masy do połowy i jej zgęstnienia. Doprawiłam sosem chili, szczyptą soli i wymieszałam. Pogotowałam jeszcze z 5 minut. Wyłączyłam gaz i dosypałam do masy bazylię, wymieszałam i gotowe.

poniedziałek, 7 stycznia 2013

Babka z likierem


Dziś babka, kilkanaście babek na raz. Wszystkie z likierem. To był bardzo fajny weekend...

Babeczki z likierem tiramisu

składniki:
* 2 jaja
* pół szklanki cukru
* cukier waniliowy, cała saszetka
* półtorej szklanki mąki
* 3/4 szklanki likieru tiramisu
* 12 łyżek oleju słonecznikowego
* półtorej łyżeczki proszku do pieczenia
* pół czekolady mlecznej posiekanej drobno

Zaczęłam od zmiksowania jaj z cukrem i cukrem waniliowym. Do masy dodałam likier i olej, wymieszałam. Mąkę wymieszałam w oddzielnym naczyniu z proszkiem do pieczenia i dodałam do mokrych składników. Wymieszane i połączone z czekoladą ciasto wlewałam do silikonowych foremek na około 3/4 wysokości. Piekłam 25 minut.

czwartek, 3 stycznia 2013

Chrupiące z czekoladą



Takie przyjemne przedpołudnie. Kończył się rok, a ja w kuchni z ciastkami. Lepiej być nie mogło, bo nie lubię podsumowywać, kończyć... I tym podobnych... 
Jest dobrze, mam nadzieję że będzie lepiej. Tymczasem

Ciastka z mlecznej czekolady

składniki
* około 30 g herbatników pokruszonych
* łyżka migdałów w płatkach lekko posiekanych
* czekolada mleczna roztopiona w "wodnej kąpieli", 100 g

 Pokruszone bardzo drobno ciastka ułożyłam w misce, dodałam migdały, całość zalałam roztopioną czekoladą. Masę przekładałam do silikonowych foremek. Wystawiłam na balkon, gdzie jest chyba zimniej niż w mojej lodówce, czasami. Po godzinie świetne ciastka gotowe :) Polecam!